5/26/2018

Mamo! #bojaktakmówię

Istnieje relacja, która jest jedyna. Nie do podrobienia. Między nami  nie zawsze jest różowo i nie zawsze świeci słońce. Bo takie jest życie. 
Jest czas na śmiech, zabawy w dorosłość, upadanie i wstawanie. Jest czas na płacz, wyrzuty sumienia i łzy niezrozumienia. Są wspólne tajemnice, przygody i niekończące się rozmowy albo czas na ciszę. 
Mama dla każdego z nas jest wyjątkowa i jedyna. Czas spędzony z Nią nie da się mierzyć żadnym zegarkiem.  Nie zdajemy sobie sprawę z tego jak jest on cenny albo doceniamy go, gdy jest już za późno. 

Potrafisz sobie wyobrazić, że tego czasu może po prostu zabraknąć? 
Że nagle telefon będzie milczał, że drzwi będą zamknięte a fotel pusty? 

O tym jak ważne są badania diagnostyczne teoretycznie wiemy wszyscy. Wiemy, też, że Mamy to przedziwne stworzenia, które myślą o wszystkich tylko nie o sobie. 
Bagatelizowanie symptomów świadczących o nadciśnieniu tętniczym jest przyczyną wielkich życiowych dramatów. Wiem to, bo w ramach pracy zawodowej nierzadko mam styczność z osobami po udarach, ciężkich niewydolnościach krążeniowych, którym dałoby się zapobiec, gdyby się regularnie badać. Pomiar ciśnienia tętniczego pozwala na włączenie odpowiednich leków i reakcję.


Mamo - zmierz ciśnienie! #bojatakmowie  Bo chcę mieć czas na wszystko. Bo chcę Ci powiedzieć jeszcze tyle rzeczy. Teraz jest ten czas -  zmierz ciśnienie i chodź na spacer!

22 komentarze:

 1. słyszałam o tej kampanii. zdrowie jest najważniejsze

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uważam, że bardzo wspierać takie akcje :) i nagłaśniać problemy, o których być może nie wszyscy zdają sobie sprawę.

   Usuń
 2. Dużo osób bagatelizuje różne problemy i swoje zdrowie. O różnych tego typu akcjach wiele osób słyszało, kojarzy itd., a gdy zapytać z ilu np. samo skorzystało, bądź tak jak tutaj przekonało swoją mamę, to już jest dużo gorzej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To niestety prawda :( My mierzymy ciśnienie regularnie z uwagi na różne obciążenia ale namówić Mamę moją na wizytę lekarską, graniczy z cudem. Niemniej cuda się zdarzają. Podoba mi się ta akcja, bo nacisk nałożony jest na nas - dzieci - wiadomo, że ma się różne możliwości wpływu ;)

   Usuń
 3. Popieram. Moja mama mierzy ciśnienie i bierze leki, ale jej nadciśnienie wyszło przypadkiem. Przez całe życie była niskociśnieniowcem i to uśpiło jej czujność, a tu proszę, może rąbnąć każdego w dowolnym momencie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Podstępna choroba.. u mojej Mamy było tak samo. Zawsze była niskociśnieniowcem a tu BUm! Ledwo się wymiksowała od wylewu.. ale ciężko było dobrać leki dlatego ciągle mamy rękę na pulsie :)

   Usuń
 4. Jak Ty to pięknie napisałaś! Nie zdążyłam iść dzisiaj na spacer, ale umyłam za to okna ;) Tabletki biorę regularnie, niestety swojej mamie już tego nie mogę powiedzieć :( Odeszła 17 lat temu na miażdżycę i cukrzycę, zbyt wcześnie. Unikała leczenia jak mogła...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Dorotko <3 Przykro mi z powodu Twojej straty ;/ Wiem, jak trudno wpłynąć na opornych rodziców..

   Usuń
 5. Swietna kampania, moja mama tez korzysta i sie bada :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Cieszę się, że świadomość ciągle wzrasta ale nadal niestety jest niesatysfakcjonująca. Regularność i systematyczność jest tutaj kluczowe.

   Usuń
 6. cóż, moja mama bardzo o siebie dba a i tak dwa lata temu miała na cito robione potrójne bypassy (obciążenie genetyczne od obojga rodziców-sercowców). na pewno będę kontrolować swoje ciśnienie, bo pamiętam te chwile grozy, kiedy mama miała operację. nie chciałabym, żeby Viki przez to przechodziła ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z uwarunkowaniami genetycznymi trudna sprawa, ale i tak mogło być znacznie gorzej, gdyby Mama nie była ich świadoma. Swoją droga wiem, co przechodziłaś. Ściskam.

   Usuń
 7. Problemy z ciśnieniem to problem wielu mam :C Również jestem za tym, by mamy dbały nie tylko o innych, ale i o siebie, bo przecież to nie maszyny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Nadciśnienie albo niedociśnienie spotyka ludzi w różnym wieku. Mamy/rodzice w ogóle często o sobie zapominają i to na nas spada obowiązek przypominania i uczulania na problem.

   Usuń
 8. Moja Mama zaczęła częściej się badać po chorobie Taty, wcześniej zawsze wszystko bagatelizowała. Warto nagłaśniać takie akcje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak uważam! Warto poświęcić trochę czasu i uwagi, żeby nie płakać, że ten czas się dramatycznie zakończył ;/

   Usuń
 9. No właśnie moja mama na szczęście kontroluje ciśnienie, ja od niedawna zaczęłam i nie wiem co się dzieje, bo puls mi szaleje, ale jestem na dobrej drodze (chyba) do unormowania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja swego czasu leczyłam się na nadciśnienie tętnicze. Szczęśliwie przeszło mi po uregulowanie kwestii tarczycowych (no i zrzuceniu 20 kg) ;) Najważniejsze to dobrać odpowiednie leki no i się kontrolować.

   Usuń
 10. To ważna kampania - cieszę się, że jest o niej tak głośno!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że mogłam wziąć w niej udział, do czego gorąco zachęcam każdego.

   Usuń
 11. Profilaktyka jest bardzo ważna. Moja mama od stycznia boryka się z nadciśnieniem.

  OdpowiedzUsuń
 12. Pięknie napisane 💖 Moja mama ma już 80 lat, urodziła mnie w wieku 45. Nie wyobrażam sobie jej nie mieć. ..

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz..Twoja opinia czy luźne spostrzeżenia są dla mnie cenne i mobilizujące.
Staram się odpowiadać na każdy komentarz i jednocześnie zaglądać do osób piszących..

Copyright © 2014 77fantasmagorie77 , Blogger